top of page
Frustrated little school boy feeling depressed while angry parents fighting at home. Worri

Alimenty

Kiedy można wszcząć sprawę o alimenty? Komu przysługuje to roszczenie? W jaki sposób sąd ustala wysokość należności alimentacyjnych? Kiedy sąd może podwyższyć należności alimentacyjne? Z jakim momentem wygasa obowiązek alimentacyjny? Chociaż sprawy o alimenty są sprawami dość powszechnymi, często odpowiedź na powyższe pytania sprawa wiele trudności, zaś pomoc prawnika na każdym etapie postępowania może znacznie ułatwić dochodzenie należności alimentacyjnych lub umożliwić obronę pozwanego przez ustaleniem obowiązku alimentacyjnego w wysokości nieusprawiedliwionej. 

Wszczęcie sprawy o alimenty 

Dla wszczęcia sprawy o alimenty niezbędnym jest skierowanie do Sądu Rejonowego pozwu, który musi spełniać wszelkie wymogi formalne. W przypadku gdy to osoba uprawniona wnosi pozew, jest ona zwolniona od ponoszenia kosztów sądowych, zatem nie musi wnosić opłaty sądowej.  

W jaki sposób sąd ustala wysokości alimentów?

Temat ten jest bardzo rozległy, jednak należy przyjąć, iż zakres obowiązku alimentacyjnego wynika z usprawiedliwionych potrzeb osoby uprawnionej i możliwości majątkowych i zarobkowych zobowiązanego. W postępowaniu sądowym badana jest kwestia szczegółowych wydatków na utrzymanie uprawnionego, które muszą być udowodnione za pomocą dokumentów. Nadto sąd bada możliwości zarobkowe osoby zobowiązanej, które to możliwości nie są ustalane na podstawie aktualnych zarobków, a na podstawie wykształcenia, doświadczenia zawodowego i warunków osobistych. 

Wygaśnięcie/uchylenie obowiązku alimentacyjnego 

Wbrew powszechnym twierdzeniom obowiązek alimentacyjny rodzica względem dziecka nie wygasa z chwilą osiągniecia pełnoletności lub z chwilą zakończenia edukacji, jedynym kryterium w tym przedmiocie jest obiektywna możliwość uprawnionego do utrzymania się samodzielnie. Innymi słowy, jeżeli dziecko ma majątek lub pracuje i osiąga dochody pozwalające mu na zaspokojenie swoich potrzeb, jest podstawa do uchylenia obowiązku alimentacyjnego. Dla pewności prawnej zobowiązanego najlepszym rozwiązaniem jest wniesienie do sądu pozwu o uchylenie obowiązku alimentacyjnego. 

Komu przysługuje prawo do domagania się alimentów?

Najbardziej powszechnymi sprawami o alimenty są sprawy o alimenty dochodzone w imieniu dzieci od rodziców, przy czym roszczenia te przysługują również w określonych warunkach rozwiedzionym małżonkom, oraz krewnym linii prostej oraz rodzeństwu. Różne są jednak kryteria ustalenia tych zobowiązań. 

Kiedy sąd może podwyższyć alimenty?

Warunkiem zmiany orzeczenia określającego wysokość alimentów, jest zmiana stosunków, przez co należy rozumieć zmianę usprawiedliwionych potrzeb zobowiązanego lub/i zmianę możliwości majątkowych i zarobkowych zobowiązanego. W sprawie o podwyższenie alimentów sąd bada czy nastąpiła zmiana i w jakim zakresie, należy zatem odnieść się do sytuacji stron w momencie ostatniego ustalenia obowiązku alimentacyjnego i porównać ją do obecnej sytuacji.  

Jakie dokumenty są niezbędne do sprawy o alimenty?

Podstawowymi dokumentami niezbędnymi do wszczęcia sprawy o alimenty są akt urodzenia dziecka (gdy żądamy alimentów na dziecko), rachunki i faktury potwierdzające wysokość kosztów utrzymania uprawnionego, ewentualnie dokumenty potwierdzające wysokość dochodów rodzica, pod którego pieczą dziecko pozostaje. 

Kancelaria w związku z prowadzeniem jej przez radcę prawnego Grzegorza Pawłowskiego i Adrianę Rdzanek-Gburczyk świadczy pomoc prawną na każdym etapie sprawy o alimenty w której skład wchodzi udzielanie pomocy prawnej, przygotowywanie pism procesowych oraz reprezentacja w sądzie zarówno po stronie dochodzącej alimentów jak i po stronie pozwanej w sprawie o alimenty. 
bottom of page