top of page
Notary public, attorney. Law concept with stamp in courtroom. law judge contract court leg

Stwierdzenie nabycia spadku

Nabycie spadku to proces, który następuje po śmierci spadkodawcy i dotyczy przejścia majątku zmarłego na osoby uprawnione do dziedziczenia. W Polsce zasady nabycia spadku reguluje Kodeks cywilny. Nabycie spadku może odbywać się na dwa główne sposoby: przez dziedziczenie ustawowe lub testamentowe.

Prawnik od spraw spadkowych w Gniewie świadczy wsparcie w sprawie o stwierdzenie nabycia spadku i dział spadku. 

Dziedziczenie ustawowe - kiedy nabędę spadek? 

Jeśli zmarły nie pozostawił testamentu, majątek dziedziczą osoby najbliższe, tzw. spadkobiercy ustawowi. Kolejność dziedziczenia ustalana jest przez prawo i zależy od stopnia pokrewieństwa. Pierwszeństwo mają dzieci i małżonek zmarłego, a następnie rodzice, rodzeństwo i dalsi krewni. W przypadku braku jakichkolwiek spadkobierców majątek może przypaść Skarbowi Państwa.

W jaki sposób mogę nabyć spadek? 

Aby formalnie nabyć spadek, spadkobiercy muszą przejść przez proces potwierdzenia nabycia spadku. Może to odbywać się na dwa sposoby:

Postępowanie sądowe – spadkobiercy mogą złożyć wniosek o stwierdzenie nabycia spadku do sądu. W wyniku postępowania sąd stwierdza, kto i w jakiej części nabywa spadek.

Notarialne poświadczenie dziedziczenia – jeśli wszyscy spadkobiercy są zgodni co do dziedziczenia, mogą udać się do notariusza, który sporządzi akt poświadczenia dziedziczenia. To szybsza i prostsza procedura niż sądowe postępowanie.

Jakie podatki zapłacę w związku z nabyciem spadku? 

Spadkobiercy mogą być zobowiązani do zapłaty podatku od spadków i darowizn, którego wysokość zależy od wartości spadku oraz stopnia pokrewieństwa zmarłego ze spadkobiercą. Najbliżsi krewni, tacy jak dzieci czy małżonkowie, są zwolnieni z opłat lub mogą korzystać z ulg.
 

Kiedy nabędę spadek na podstawie testamentu? 

Jeśli zmarły pozostawił testament, to on decyduje o tym, kto odziedziczy jego majątek. Testament może być sporządzony w różnych formach: własnoręczny, notarialny, a także w formie ustnej w sytuacjach szczególnych. Należy pamiętać, że testament nie może naruszać praw osób uprawnionych do zachowku (np. dzieci, małżonka).

Czy będę odpowiadać za długi spadkowe? 

Spadkobiercy nabywają nie tylko majątek, ale także długi zmarłego. Mogą oni przyjąć spadek w pełni (z długami), przyjąć go z ograniczeniem odpowiedzialności za długi (tzw. spadek "z dobrodziejstwem inwentarza") lub odrzucić spadek, jeśli długi przekraczają wartość majątku.

Nabycie spadku wiąże się więc z wieloma formalnościami, które należy starannie przeprowadzić, by uniknąć problemów prawnych i finansowych w przyszłości.

Jakie dokumenty są niezbędne do sprawy o nabycie spadku?

Do rozpoczęcia postępowania spadkowego zazwyczaj wymagane będą:

akt zgonu,
testament, jeśli istnieje,
opłata od wniosku. 

Kancelaria w związku z prowadzeniem jej przez radcę prawnego Grzegorza Pawłowskiego i Adrianę Rdzanek-Gburczyk świadczy pomoc prawną na każdym etapie sprawy o zachowek w której skład wchodzi udzielanie pomocy prawnej, przygotowywanie pism procesowych oraz reprezentacja w sądzie zarówno po stronie dochodzącej zachowku jak i po stronie pozwanej w sprawie o zachowek. 
bottom of page