Podział majątku wspólnego
Sprawy o podział majątku wspólnego małżonków, należą do tego katalogu spraw, w których udział pełnomocnika pozostaje nieodzowny. W toku sprawy o podział majątku można zgłosić różnego rodzaju roszczenia, których niepowołanie spowoduje utratę prawa do ich powołania już po zakończeniu sprawy o podział majątku. Sprawy o podział majątku wspólnego często są wielowątkowe, konieczne jest udowodnienie wielu faktów i przedłożenia wielu dokumentów w sprawie, zaś udział pełnomocnika gwarantuje usprawnienie postępowania.
Kiedy można dokonać podziału majątku wspólnego?
Podziału majątku wspólnego można dokonać w przypadku gdy ustanie ustrój wspólności majątkowej małżeńskiej pomiędzy stronami. Może to nastąpić poprzez zawarcie umowy rozdzielności majątkowej w formie aktu notarialnego, lub poprzez ustanowienie rozdzielności majątkowej przez wyrok sądu, lub poprzez rozwiązanie związku małżeńskiego przez rozwód, lub poprzez orzeczenie separacji pomiędzy małżonkami. Tym samym nie ma potrzeby czekania na rozwód aby dokonać podziału majątku wspólnego, często w praktyce dokonywane są podziały majątku przez małżonków jeszcze przed orzeczeniem rozwodu.
Ile kosztuje wszczęcie sprawy o podział majątku?
Sprawa o podział majątku jest dosyć kosztowna, bowiem o ile sama opłata od wniosku wynosi 1.000,00 zł, zaś przypadku, gdy wniosek zawiera projekt zgodnego podziału majątku opłata wynosi 300,00 zł, to w trakcie sprawy sąd pobiera zaliczki na wynagrodzenie biegłych z zakresu szacowania wartości nieruchomości lub z zakresu budownictwa, których wynagrodzenie w sprawie może wynieść nawet kilka tysięcy złotych. Zasadą jest, iż strony ponoszą koszty związane ze swoim udziałem w sprawie, zatem można w skrócie przyjąć, że koszty dzielone są po połowie.
Jak długo trwa sprawa o podział majątku?
Niestety trzeba przyjąć, iż w braku zgody stron co do składu majątku, sposobu podział, wartości poszczególnych składników majątku, sprawa o podział majątku trwa często kilka lat, w zależności od postawy procesowej stron, a także w zależności od sądu, który rozpatruje sprawę.
W jaki sposób zainicjować sprawę o podział majątku?
Podziału majątku można dokonać polubownie poprzez zawarcie umowy o podział majątku, zaś w przypadku gdy w skład majątku wchodzi nieruchomość, czynności tej należy dokonać w formie aktu notarialnego. W przypadku braku porozumienia co do zgodnego podziału majątku jedyną drogą pozostaje droga sądowa. Warto przed wszczęciem sprawy o podział majątku podjąć próbę polubownego ustalenia warunków podziału majątku, co pozwoli znacznie skrócić całe postępowanie.
Co w sytuacji gdy w skład majątku wchodzi nieruchomość obciążona kredytem hipotecznym?
Problem ten jest złożony. Po pierwsze należy zaznaczyć, iż sąd w sprawie o podział majątku nie "dzieli" długów. Tym samym sąd nie może zadecydować kto po podziale majątku ma dokonywać spłaty kredytu i kogo ten kredyt ma obciążać. Nadto zgodnie z najnowszym orzecznictwem sądowym, sądy nie uwzględniają przy ustalaniu wartości majątku wspólnego wysokości pozostałego do spłaty kapitału kredytu hipotecznego. Po dokonaniu podziału majątku, pomimo, iż sąd przyzna na wyłączną własność nieruchomość jednej ze stron, to oboje nadal pozostaną dłużnikami wobec banku. Jako profesjonalni pełnomocnicy proponujemy naszym klientom rozwiązania prawne, które pozwalają na zabezpieczenie ich interesów po dokonaniu podziału majątku.
Jakie dokumenty są niezbędne do sprawy o podział majątku?
Wszczynając sprawę o podział majątku należy przedłożyć przede wszystkim dokument z którego wynika ustanie wspólności majątkowej pomiędzy stronami. Nadto należy zgromadzić dokumenty dotyczące majątku wspólnego, np. księgę wieczystą, dowód rejestracyjny pojazdu, faktury zakupu, itp.